Zlewozmywak – ale jaki?

Jedną z najważniejszych przestrzeni roboczych w kuchni jest zlewozmywak. Decydując się na konkretny wariant należy wziąć pod uwagę jego ergonomiczną konstrukcję, łatwość czyszczenia, a także przestrzeń jaką dysponujemy.

Ogromny wybór zlewozmywaków dostępnych na sklepowych półkach może nas jednak przytłoczyć. Jak wybrać zlew kuchenny, który będzie dla nas w pełni funkcjonalny, a także idealnie dostosuje się do naszej kuchni.

Zlewozmywaki różnią się wielkością, liczbą i kształtem komór oraz materiałem z jakiego zostały wykonane. Każdy zlew posiada odpływ, czyli otwór o średnicy od 40 mm do 90 mm, ulokowany na dnie komory oraz przelew, który zabezpiecza zlewak przed przelaniem się z niego wody, gdy odpływ jest zatkany bądź zamknięty. Niektóre zmywaki dodatkowo wyposażone są w ociekacze, stanowiące dodatkowe blaty robocze oraz miejsce na mokre naczynia.

Zmywaki dzielimy na:

Jednokomorowe/ jednokomorowe z ociekaczem – idealne rozwiązanie dla małych kuchni. Świetnie sprawdzą się w przypadku osób, które rzadko gotują.

Dwukomorowe/ dwukomorowe z ociekaczem – jest najczęściej wybieraną opcją, ponieważ każda z komór może być wykorzystana w innym celu np. jedna z komór może być np. przystosowana do mycia, a druga do płukania naczyń. Rozwiązanie to jednak uniemożliwia zmywanie dużych naczyń oraz blaszek do pieczenia ze względu na mniejszy rozmiar poszczególnych komór. 

Połtorakomorowe/ półtorakomorowe z ociekaczem – rozwiązanie to pozwala na zmywanie także dużych naczyń oraz wykorzystanie przestrzeni dzielonej.

Dwupółkomorowe– model ten daje największą przestrzeń roboczą. Nie występują one w wersji z ociekaczem ze względu na swój duży rozmiar.

Jeszcze do niedawna do najpopularniejszych zlewozmywaków należały modele emaliowane ze względu na łatwość w czyszczeniu oraz niewygórowaną cenę.Ten typ jednak przestaje cieszyć się zainteresowaniem. Aktualnie coraz więcej osób decyduje się na zlewozmywaki wykonane z materiałów takich jak:

Stal szlechetna – materiał ten charakteryzuje się odpornością na wysoką temperaturę oraz uszkodzenia mechaniczne. Zlewy wykonane z tego materiału są łatwe w utrzymaniu czystości oraz stosunkowo niedrogie. Ich zasadniczą wadą są zacieki.

Granit – zlewy wykonane z granitu są bardzo wytrzymałe. Przez swoją porowatą strukturę są jednak trudne w czyszczeniu. Należy unikać przy nich środków żrących czyszczących, które mogą spowodować uszkodzenia.

Kamień syntetyczny – to materiał, który powstaje poprzez wymieszanie żywic i piasków mineralnych. Swoim wyglądem przypomina granit jednak zlewy z niego wykonane są od niego mniej masywne. To rozwiązanie jest bardzo wytrzymałe, jednak wymaga odpowiedniej pielęgnacji i specjalnych środków czyszczących.

Ceramika – zlewozmywaki ceramiczne są bardzo odporne na wysokie temperatury oraz uszkodzenia, są jednak kłopotliwe w czyszczeniu. Zabrudzenia wymagają korzystania z kwasu octowego. 

Szkło – rozwiązanie to jest wykorzystywane stosunkowo rzadko ze względu na kruchość danego materiału i niewielką wytrzymałość. Szklane zlewozmywaki są niezwykle nowoczesne i oryginalne. Świetnie sprawdzą się w designerskich wnętrzach.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *