Blaty kuchenne – jaki wybrać do swojej kuchni?
Podczas prac wykończeniowych w kuchni szczególną uwagę warto zwrócić na blaty meblowe, jakie zdecydujemy się w niej zamontować. To na nich wykonywana jest większość prac związanych z przygotowywaniem posiłków, a także przechowywane są produkty i sprzęty codziennego użytku. Bardzo ważne jest, aby nasz blat miał wystarczająco dużo miejsca. Powinien być także odporny na wilgoć, uszkodzenia mechaniczne oraz wysoką temperaturę.
Do najpopularniejszych blatów kuchennych należą:
Blat laminowany
Blat laminowany zbudowany jest z płyty wiórowej, na którą przyklejony jest laminat. To zdecydowanie najczęściej wybierany rodzaj blatu kuchennego. Jego największą zaletą jest niska cena oraz ogromny wybór wzorów i kolorów. Charakteryzuje go także duża odporność na ścieranie, działanie środków chemicznych oraz wysoką temperaturę.
Sztuczne blaty laminowane mają jednak swoje wady. Przede wszystkim nie są odporne na działanie. Jeżeli płyn wniknie pod laminat wówczas blat może zostać uszkodzony. Krawędzie blatów laminowanych należy połączyć przy użyciu dodatkowych elementów, które odznaczają się na tle mebla, co nie jest zbyt estetyczne.
Blat drewniany
Drewniane blaty stanowią bardzo elegancie, a zarazem bardzo wytrzymałe wykończenie. Do wykonania tego typu blatu wykorzystywana jest najczęściej sosna, dąb, buk, mahoń, olcha, jesion bądź bardziej ezgotyczne gatunki takie jak akacja azjatycka, merbau, orzech amerykański. Blat powstaje przez szlifowanie drewna, a następnie nakładanie na nie warstwy lakieru, oleju bądź bejcy. Co ważne, wykorzystywane środki wymagają impregnacji środkami, które posiadają atest spożywczy.
Blaty drewniane wiążą się z kilkoma wadami. Po pierwsze, są one o wiele droższe niż blaty wykonane z laminatu, są również stosunkowo trudne w utrzymaniu czystości. Każde zabrudzenie musi zostać niezwłocznie usunięte, ponieważ może ono wsiąknąć w strukturę drewna i ją odbarwić.
Decydując się na drewniany blat należy wziąć pod uwagę klasę drewna z jakiego zostanie wykonany. Blaty drewniane występują w dwóch klasach AB i BC. Klasa AB to drewno występujące w naturalnej kolorystyce z niewielką ilością sęków. Klasa BC to drewno z przebarwieniami i wieloma sękami.
Blat z konglomeratu
Konglomerat to mieszanka z sproszkowanych pigmentów, żywic akrylowych oraz minerałów. Są bardzo podobne do blatów kamiennych, jednak są o wiele lżejsze i łatwiejsze w obróbce. Są odporne na zarysowania oraz wysoką temperaturę. Wymagają jednak specjalnej konserwacji i są kosztowne.
Blat kamienny
Właściwości blatów kamiennych zależą od rodzaju kamienia, z jakiego zostały wykonane. Najpopularniejsze z nich to kamień i marmur.
Marmur jest twardy i wytrzymały na uszkodzenia mechaniczne. Niestety ma skłonności do przebarwień. Wymaga także częstej impregnacji. O wiele lepiej wypada granit, który jest bardzo twardy oraz niewsiąkliwy, odporny na wysoką temperaturę oraz zarysowania. Dzięki chropowatej powierzchni jest łatwy w utrzymaniu czystości. Należy uważać na zabrudzenia, ponieważ kamień jest podatny na przebarwienia.
Blat szklany
Blaty szklane to rozwiązanie innowacyjne. Do ich produkcji wykorzystywane jest szkło hartowane, dzięki czemu blaty te są wytrzymałe na zarysowania oraz wysoką temperaturę. Innym rodzajem wykorzystywanego szkła jest szkło klejone, składające się z dwóch tafli szkła podzielonych dwoma warstwami folii. Gwarantuje to pełne bezpieczeństwo, nawet w przypadku stłuczenia blatu. Szklany blat może być barwiony, matowy, połyskujący, a nawet z nadrukowanym zdjęciem.